1994-es cikkek 1994. december 31. - Kelet-Magyarország Városavató és szívfax Telefonon is gyógyíthat az orvos Nyíregyháza - Eseményekben gazdag esztendõt búcsúztat Szabolcs-Szatmár-Bereg megye. A régió vendége volt Boross Péter, a májusban leköszönt volt kormány miniszterelnöke, s járt a térségben Horn Gyula - igaz pártelnökzként - az új kabinet vezetõje is. Avattunk városokat, s közmûhálózatokkal, közintézményekkel és számos munkahelyteremtõ beruházással gazdagodott megyénk. Íme az 1994-es krónika. Január 1.: Városi rangot kapott Baktalórántháza, Ibrány és Máriapócs.
Január 14.: Korszerû, számítógépekkel felszerelt távközlési centrumot nyitott Nyíregyházán a MATÁV Rt. Debreceni Igazgatósága.
Január 22.: Országzászlót avattak Szatmárcsekén, a református temetõ fõbejáratánál kialakított dísztéren, Kölcsey Ferenc, a Himnusz költõjének síremlékével szemben.
Január 27.: Befejezte tanácsadói irodahálózatának kiépítését a Nyírségben az Európai Gazdasági Közösség által támogatott PRIMOM Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Vállalkozásélénkítõ Alapítvány. A tizenötödik létesítményt Nyíregyházán nyitották meg.
Február 2.: Nyíregyházán tartotta kihelyezett ülését az MDF országos elnöksége, amely a párt választási programjának tervét vitatta meg.
Február 4.: Negyven nyírségi vállalkozó vette át az angol Oxford Brooks University menedzser-diplomáját Nyíregyházán, a távoktatásos tanfolyam elvégzése után.
Február 6.: Megnyitásának 100. évfordulóját ünnepelte a nyíregyházi színház. A kultúra temploma 1894. február 6-án nyílt meg.
Február 18.: Tizennégy kistérségi fejlesztési társulás kezdte meg munkáját Szabolcsban. A szervezetek egy-egy adott régióban a beruházásokat hangolják össze.
Február 22.: Az év elejéig 171 nyírségi városban és községben készült el a földgázhálózat, melyre eddig 59 ezer 500 lakást és 2800 közületi fogyasztót kapcsoltak.
Március 14.: Boross Péter, miniszterelnök mondott beszédet Baktalórántháza városavató ünnepségén. A kormányfõ volt a szónok a nyíregyházi, március 15-i ünnepségen is.
Március 16.: Több mint egymilliárd forint alaptõkével megalakult Nyíregyházán az Északkelet-Magyarországi Regionális Fejlesztési Kft., amely Borsod, Hajdú, Szabolcs és Szolnok megye tervezett beruházásainak megvalósítását segíti.
Március 25.: Koncessziós megállapodást írt alá a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium, valamint a MATÁV Rt. Nyíregyházán Szabolcs megye távbeszélõ hálózatának kiépítésére. Az elképzelések szerint a térségben 1996. végére megszûnik a telefonhiány.
Április 8.: Háromnapos görög katolikus ifjúsági kongresszus kezdõdött Nyíregyházán, öt ország 300 fiatalja részvételével.
Április 13.: Új, 700 millió forintért épült szemüveglencse-gyártó üzemcsarnokot avattak a belga-magyar érdekeltségû Buchmann-MOM Kft. mátészalkai telepén.
Április 16.: Boross Péter miniszterelnök mondott beszédet Máriapócs városavatási ünnepségén. A kormányzó azt követõen Záhonyban lakossági fórumot tartott, majd Nyírbátorban választási nagygyûlés szónoka volt.
Április 26.: Horn Gyula, az MSZP elnöke nyíregyházi sajtótájékoztatóján bejelentette: amennyiben pártja megnyeri a májusi választást, gazdasági és szociális megállapodást köt a szakszervezetekkel.
Május 6.: Az ezredik földárverést tartották Szabolcsban, Nyíregyházán háromszázan licitáltak a meghirdetett területekre.
Május 9.: Több, mint 266 ezer állampolgár adta le voksát Szabolcsban az országgyûlési választás elsõ fordulójában.
Május 29.: Szabolcs megye mind a 10 egyéni választókerületében MSZP-s jelölt nyerte a választás második fordulóját, melyen a részvétel 47,57 százalékos volt. További 9 képviselõ a pártlistákról került Szabolcsból a parlamentbe.
Június 1.: Üzembe helyezték Nyíregyházán Kelet-Magyarország elsõ digitális távbeszélõ-központját, amely 10 ezer helyi és 3600 tranzitvonal kapcsolására képes;
Augusztus 18.: Új, 110 millió forintért épült szociális otthont avattak Gyõrteleken, ahol 160 beteg embert gondoznak majd.
Augusztus 19.: Baja Ferenc miniszter és Medgyesi József, a megyei közgyûlés elnöke Nyíregyházán aláírta a Szabolcs felzárkóztatását segítõ fejlesztési közalapítvány alapító okiratát. Az alapítványt a kormány és a megyei önkormányzat hozta létre.
Szeptember 4.: Felavatták Nagyecseden Szabolcs megye református gimnáziumát.
Szeptember 21.: Megkezdte az ENSZ iparfejlesztési szervezete, az UNIDÓ Szabolcs megye komplex iparfejlesztési programjának kidolgozását.
Szeptember 23.: Az országban elsõként szívfaxrendszert helyeztek üzembe a nyíregyházi megyei kórházban.
Szeptember 26.: Elkészült a záhonyi különleges gazdasági övezet megvalósíthatósági tanulmánya, melyet az angol kormány IDRL tanácsadó cége állított össze.
Szeptember 27.: Kétszázmillió forint segélyt kapott az Európai Uniótól Szabolcs megye az úgynevezett kistérségi beruházások finanszírozására.
Október 3.: Egyetemmé szervezõdik - a bejelentés szerint az ezredfordulóig - Nyíregyháza görög katolikus hittudományi fõiskolája.
Október 7.: Európai színvonalú, 600 millió forintba kerülõ üzletház építésére írt alá szerzõdést Nyíregyházán a város önkormányzata, az UNITERV Kft., a Csemege Július Meinl Rt. és a COOPERS Lybrand Kft. A létesítmény a megyeszékhely Kossuth terén épül. November 30.: Üzembe helyezték Kisvárdán az új, digitális telefonközpontot, amely a környék 31 községének távhívásba történõ bekapcsolását teszi majd lehetõvé.
December 4.: Tv-adóállomást avattak Nyíregyházán.
December 11.: A több mint 430 ezer szavazó 47.50 százaléka vett részt az önkormányzati választáson Szabolcsban. A települések közül 188 helyen független, 37 helyen párt által jelölt, míg egy helyen kisebbségi polgármestert választottak. Nyírlövõn és Tisztaberekén - voksegyenlõség miatt - új választást kell kiírni.
December 21.: Zilahi Józsefet, az MDF-KDNP-FKgPVállalkozók Pártja közös jelöltjét választották az új megyei közgyûlés elnökének Nyíregyházán. Az 58 éves megyevezetõ végzettsége mérnök, pártonkívüli.
December 28.: Csabai Lászlóné (MSZP) polgármester vezetésével MSZP-függetlenekSZDSZ hármas koalíció irányítja Nyíregyháza új önkormányzati képviselõ-testületét.