1991-es cikkek 1991. október 11. - Kelet-Magyarország Szívmentés Mit ér a legcsodálatosabban felszerelt kórház, ha oda a beteg már csak holtan kerül be? - tették fel a (költõi) kérdést amerikai szakemberek nem egy egészségügyi konferencián. Tapasztalatból beszélnek, hiszen az Egyesült Államokban nagy hagyománya van a polgári szívmentésnek. Van olyan városuk is, ahol minden negyedik állampolgár kiképzett szívmentõ. Szükség is van nemegyszer beavatkozásukra, ha baleset, vagy váratlan rosszullét következik be, a járókelõk ott vannak a helyszínen, s szakértelemmel segíthetnek a bajba jutottnak, amíg a mentõ megérkezik.
Nem véletlen, hogy a hirtelen halál felére csökkent az USA-ban! Hazánkban más a helyzet, ez a szám az ötszörösére emelkedett. Egyes adatok szerint ezer infarktusos betegbõl 360-400 jut el a kórházba, húsz százaIékuk meg is hal. Ezért is helyeznek nagy súlyt a megelõzésre azok az orvosok és egészségügyiek, akik felismerték, ez az elõrelépés egyetlen hatékony útja. Megkezdték szívmentõk kiképzését, oktatókönyvet adtak ki, videokazettákat készítettek, hogy minél szélesebb körben ismerjék meg honfitársaink: miképp segíthetnek embertársaikon. Igaz, túlterheltek az egészségügyi intézmények, de mégis érdemes kisebb panasz(ok) esetén is kivizsgáltatni magunkat. Megyénkben lehetõség van arra, hogy a kórházak és rendelõintézetek mellett akár szûrõállomásokon is - pénzért - elvégezzék a célirányos vizsgálatokat, még ha panaszmentesek vagyunk is.
A tapasztalatok azt mutatják, számos, a páciens által nem ismert betegséget állapíthatnak meg, jobb esetben még olyan stádiumban, amikor még könnyen kezelhetõ, gyógyítható, a körzeti vagy a szakorvos által, vagy csak életmódváltoztatással. Hiszen addig kell lépni, tenni egészségünk érdekében, amíg nem késõ!